The 2024 Fort Worth Stock Show & Rodeo Tournament is underway, and the Finals of the team roping takes place Feb. 3. Here’s everything team ropers need to know to stay in the loop during the rodeo and keep up with results.
Table of contents
- Teams advancing to the FWSSR Finals
- FWSSR Semifinals Draw
- ProRodeo Tournament Results
- How does the FWSSR Format Work?
- What’s the Payout at the FWSSR ProRodeo Tournament?
- Who’s Up—and When—at FWSSR?
- Bracket 1 (January 19 at 7:30 P.M. and January 20 at 7:30 P.M.)
- Bracket 3 (January 23 at 7:30 P.M. and January 24 at 7:30 P.M.)
- Bracket 5 (January 26 at 7:30 P.M. and January 27 at 11:00 A.M.)
- Bracket 7 (January 29 at 7:30 P.M. and January 30 at 7:30 P.M.)
- Bracket 2 (January 21 at 2:00 P.M. and January 22 at 7:30 P.M.)
- Bracket 4 (January 25 at 7:30 P.M. and January 26 at 2:00 P.M.)
- Bracket 6 (January 27 at 7:30 P.M. and January 28 at 2:00 P.M.)
Teams advancing to the FWSSR Finals
From Semifinals A
- Cole Thomas / Dylin Ahlstrom
- Clay Smith / Coleby Payne
- Kaleb Driggers / Jake Minor
- Ty Arnold / Tyler McKnight
From Semifinals B
- Jake Clay / Trey Yates
- Brenten Hall / Kaden Profili
- Dustin Egusquiza / Levi Lord
- Clint Summers / Jake Long
FWSSR Semifinals Draw
Semifinals A: Feb. 1, 2024
- Clay Smith / Coleby Payne
- Cash Duty / Ross Ashford
- Kaleb Driggers / Jake Minor
- Shay Carroll / Clay Green
- Nelson Wyatt / Lane Mitchell
- Ty Arnold / Tyler McKnight
- Cole Thomas / Dylin Ahlstrom
- Paul David Tierney / Carson Johnson
Semifinals B: Feb. 2, 2024
- Kreece Thompson / Rance Doyal
- Tanner Tomlinson / Patrick Smith
- Clint Summers / Jake Long
- Erich Rogers / Paul Eaves
- Dustin Egusquiza / Levi Lord
- Brenten Hall / Kaden Profili
- Jake Clay / Trey Yates
- Marcus Theriot / Cole Curry
ProRodeo Tournament Results
Bracket 1
First round: 1. Coleman Proctor/Logan Medlin, 5.2 seconds, $2,000; 2. Paul David Tierney/Carson Johnson, 5.5, $1,500; 3. Hagen Peterson/Chase Tryan, 5.6, $1,000; no other qualified rides.
Second round: 1. Kreece Thompson/Rance Doyal, 4.9 seconds, $2,000; 2. Chad Masters/Wyatt Cox, 10.6, $1,500; 3. Paul David Tierney/Carson Johnson, 14.7, $1,000; no other qualified runs.
Advancing: 1. Paul David Tierney/Carson Johnson; 2. Kreece Thompson/Rance Doyal.
Wildcard: Coleman Proctor/Logan Medlin.
Bracket 2
First round: 1. Cash Duty/Ross Ashford, 4.9 seconds, $2,000 each; 2. Rhen Richard/Jeremy Buhler, 6.9, $1,500; 3. (tie) Brenten Hall/Kaden Profili and Dawson Graham/Dillon Graham, 11.2, $750 each.
Second round: 1. Pedro Egurrola/J.C. Flake, 5.0 seconds, $2,000; 2. Brenten Hall/Kaden Profili, 5.3, $1,500; 3. Kolton Schmidt/Landen Glenn, 5.8, $1,000; 4. Rhen Richard/Jeremy Buhler, 9.4, $500.
Advancing: 1. Brenten Hall/Kaden Profili; 2. Cash Duty/Ross Ashford.
Wildcard: Pedro Egurrola/J.C. Flake
Bracket 3
First round: 1. Nelson Wyatt/Lane Mitchell, 4.8 seconds, $2,000 each; 2. Coy Rahlmann/Billie Jack Saebens, 5.0, $1,500; 3. Luke Brown/Travis Graves, 5.6, $1,000; 4. Derrick Begay/Colter Todd, 19.0, $500.
Second round: 1. Erich Rogers/Paul Eaves, 4.9 seconds, $2,000 each; 2. Nelson Wyatt/Lane Mitchell, 5.3, $1,500; 3. Luke Brown/Travis Graves, 6.1, $1,000; no other qualified runs.
Advancing: 1. Nelson Wyatt/Lane Mitchell, $3,500; 2. Erich Rogers/Paul Eaves, $2,000.
Wildcard: Luke Brown/Travis Graves, $2,000.
Bracket 4
First round: 1. Marcus Theriot/Cole Curry, 4.8 seconds, $2,000 each; 2. Shay Dixon Carroll/Clay Green, 5.7, $1,500; 3. Tanner Tomlinson/Patrick Smith, 5.9, $1,000; 4. Clay Tryan/Paden Bray, 6.1, $500.
Second round: 1. Clay Ullery/Jake Edwards, 5.1 seconds, $2,000 each; 2. Tanner Tomlinson/Patrick Smith, 5.8, $1,500; 3. Shay Dixon Carroll/Clay Green, $1,000; 4. Marcus Theriot/Cole Curry, 10.4, $500.
Advancing: 1. Marcus Theriot/Cole Curry, $2,500; 2. Shay Dixon Carroll/Clay Green, $2,500.
Wildcard: Tanner Tomlinson/Patrick Smith, $2,000.
Bracket 5
First round: 1. Jake Cooper Clay/Trey Yates, 4.3 seconds, $2,000; 2. J.C. Yeahquo/Buddy Hawkins, 4.4, $1,500; 3. Brady Tryan/Calgary Smith, 4.7, $1,000; 4. Jake Smith/Douglas Rich, 4.9, $500.
Second round: 1. Cole Thomas/Dylin Ahlstrom, 4.8 seconds, $2,000 each; 2. Ty Arnold/Tyler McKnight, 5.1; 3. Payden Emmett/Evan Arnold, 5.8, $1,000; no other qualified runs.
Advancing: 1. Cole Thomas/Dylin Ahlstrom, $2,000; 2. Jake Cooper Clay/Trey Yates, $2,000.
Wildcard: Ty Arnold/Tyler McKnight, $1,500.
Bracket 6
First round: 1. Clay Smith/Coleby Payne, 5.3 seconds, $2,000 each; 2. Aaron Tsinigine/Ryan Motes, 5.5, $1,500; 3. Curry Kirchner/L.J. Yeahquo, 9.6, $1,000; 4. Zach Kilgus; Caleb Hendrix, 12.2, $500.
Second round: 1. Clint Summers/Jake Long, 5.0 seconds, $2,000 each; 2. Billy Bob Brown/Kirby Blankenship, 5.2, $1,500; 3. Zach Kilgus/Caleb Hendrix, 9.8, $1,000; 4. Aaron Tsinigine/Ryan Motes, $500.
Advancing: 1. Clint Summers/Jake Long, $2,000; 2. Clay Smith/Coleby Payne, $2,000.
Wildcard: Aaron Tsinigine/Ryan Motes, $2,000.
Bracket 7
First round: 1. Kaleb Driggers/Jake Minor, 5.0 seconds, $2,000 each; 2. Jeff Flenniken/Sid Sporer, 6.1, $1,500; 3. Cory Kidd V/Cooper Freeman, 6.8, $1,000; 4. Korbin Rice/Jake South, 7.2, $500
Second round: 1. Dustin Egusquiza/Levi Lord, 3.8 seconds, $2,000 each; 2. Kaleb Driggers/Jake Minor, 4.6, $1,500; 3. Keven Daniel/Justin Davis, 5.0, $1,000; 4. Jeff Fleniken/Sid Sporer, 5.1, $500.
Advancing: 1. Kaleb Driggers/Jake Minor, $3,500; 2. Dustin Egusquiza/Levi Lord, $2,000.
Wildcard: Jeff Flenniken/Sid Sporer, $2,000.
Wildcard round: 1. Ty Arnold/Tyler McKnight, 4.3 seconds, $1,000 each; 2. Tanner Tomlinson/Patrick Smith, 6.0, $600; 3. Coleman Proctor/Logan Medlin, 9.3, $400; 4. Aaron Tsinigine/Ryan Motes, 9.7; Jeff Flenniken/Sid Sporer, Clay Ullery/Jake Edwards, Pedro Egurrola/J.C. Flake and Luke Brown/Travis Graves, NT.
Semifinals
First Semifinal: 1. Cole Thomas/Dylin Ahlstrom, 4.6 seconds, $4,000 each; 2. Clay Smith/Coleby Payne, 4.8, $3,000; 3. Kaleb Driggers/Jake Minor, 5.3, $2,000; 4. Ty Arnold/Tyler McKnight, 5.5, $1,000; 5. Nelson Wyatt/Lane Mitchell, 6.2; 6. Paul David Tierney/Carson Johnson, 10.0; 7. Shay Carroll Dixon/Clay Green, 10.9; 8. Cash Duty/Ross Ashford, NT.
Second Semifinal: 1. Jake Clay/Trey Yates, 5.7 seconds, $4,000; 2. Brenten Hall/Kaden Profili, 6.0, $3,000; 3. Dustin Egusquiza/Levi Lord, 7.8, $2,000; 4. Clint Summers/Jake Long, 9.3, $1,000; 5. Erich Rogers/Paul Eaves, 9.7; 6. Marcus Theriot/Cole Curry, 14.8; Kreece Thompson/Rance Doyal and Tanner Tomlinson/Patrick Smith, NT.
*Bolded teams advance to the Finals.
How does the FWSSR Format Work?
There are 18 total performances at the FWSSR ProRodeo Tournament with seven brackets of eight teams competing in back-to-back rounds (Performances 1-14). There is one Wild Card Round (Performance 15), two rounds of Semifinals (Performances 16-17) and an eight-team Finals (Performance 18).
Performances 1-14: Progressive Rounds
There will be seven brackets of eight teams competing in back-to-back rounds. The top two money-earning teams in each bracket will progress to the Semifinals. The third top money-earning teams will advance to the Wild Card Round. The team ropers who do not advance will be placed in a “non-qualifiers” pool. At the conclusion of Bracket 7, the top money-earning team from the non-qualifiers pool will fill the eighth position in the Wild Card Round.
Performance 15: Wild Card Round
From the eight teams in the Wild Card Round, the top two money-earners will advance to the Semifinals Round with a clean slate format.
Performances 16-17: Semifinals Rounds
Teams will each make one run in one of two performances. The top four teams per performance will advance to the Finals.
Performance 18: The Finals
The top eight teams will run in the Finals with a clean slate (no previous times carried forward). On that day, the fastest team wins the title of 2024 Fort Worth Stock Show & Rodeo ProRodeo Tournament Champion.
What’s the Payout at the FWSSR ProRodeo Tournament?
The team roping payoff will mirror that of the five other PRCA-sanctioned events and two WPRA events. There is no aggregate payoff at FWSSR. Here’s how it breaks down.
Progressive Rounds (Brackets)
- $2,000/man
- $1,500
- $1,000
- $500
Wild Card Round
- $1,000/man
- $600
- $400
Semifinals Performances
- $4,000/man
- $3,000
- $2,000
- $1,000
Finals
- $20,000/man
- $12,000
- $8,000
- $4,000
READ: The Perfect Storm: The Driggers and Nogueira Fort Worth Controversy
Who’s Up—and When—at FWSSR?
Here’s the list of team ropers competing at FWSSR, in order of their first-round run. They will compete in reverse order in their second performance. All performance times are in CST.
Bracket 1 (January 19 at 7:30 P.M. and January 20 at 7:30 P.M.)
- Hagen Peterson/Chase Tryan
- Chad Masters/Wyatt Cox
- Kreece Thompson/Rance Doyal
- Cutter Machado/Dalton Pearce
- Coleman Proctor/Logan Medlin
- Paul Tierney/Carson Johnson
- Kyon Kreutzer/Clancey Kreutzer
- Dalton Turner/Clay Clayman
Bracket 3 (January 23 at 7:30 P.M. and January 24 at 7:30 P.M.)
- Coy Rahlmann/Billie Jack Saebens
- Lightning Aguilera/Jonathan Torres
- Nelson Wyatt/Lane Mitchell
- Derrick Begay/Colter Todd
- Erich Rogers/Paul Eaves
- Andrew Ward/Kollin VonAhn
- Jr Dees/Boogie Ray
- Luke Brown/Travis Graves
Bracket 5 (January 26 at 7:30 P.M. and January 27 at 11:00 A.M.)
- Cole Thomas/Dylin Ahlstrom
- Cody Snow/Hunter Koch
- Brady Tryan/Calgary Smith
- James Arnold/Tyler McKnight
- Payden Emmett/Lucas Falconer
- J.C. Yeahquo/Buddy Hawkins
- Jake Smith/Douglas Rich
- Jake Clay/Trey Yates
Bracket 7 (January 29 at 7:30 P.M. and January 30 at 7:30 P.M.)
- Korbin Rice/Jacob South ,
- Dustin Egusquiza/Levi Lord
- Keven Daniel/Justin Davis
- Kaleb Driggers/Junior Nogueira
- Brye Crites/Tyler Worley
- Jeff Flenniken/Sid Sporer
- Riley Minor/Brady Minor
- Cory Kidd/Cooper Freeman
Bracket 2 (January 21 at 2:00 P.M. and January 22 at 7:30 P.M.)
- Chace Thompson/Chad Williams
- Bubba Buckaloo/Tanner Braden
- Brenten Hall/Kaden Profili
- Kolton Schmidt/Landen Glenn
- Cash Duty/Ross Ashford
- Pedro Egurrola/J.C. Flake
- Dawson Graham/Dillon Graham
- Rhen Richard/Jeremy Buhler
Bracket 4 (January 25 at 7:30 P.M. and January 26 at 2:00 P.M.)
- Clay Tryan/Paden Bray
- Cyle Denison/Dustin Davis
- Braden Pirrung/JR Gonzalez
- Clay Ullery/Jake Edwards
- Tanner Tomlinson/Patrick Smith
- Shay Carroll/Clay Green
- Marcus Theriot/Cole Curry
- Tyler Wade/Wesley Thorp
Bracket 6 (January 27 at 7:30 P.M. and January 28 at 2:00 P.M.)
- Curry Kirchner/L.J. Yeahquo
- Billy Bob Brown/Kirby Blankenship
- Tanner James/Caleb Green
- Zach Kilgus/Caleb Hendrix
- Jake Orman/Corey Hendrick
- Clint Summers/Jake Long
- Aaron Tsinigine/Ryan Motes
- Clay Smith/Coleby Payne